header photo

Przychodnie weterynaryjne Tomasz Pięknik

Tchórzofretki

Tchórzofretka, zwana potocznie fretką, stała się bardzo popularna jako zwierzątko trzymane w domu. Fretki są bardzo delikatne, ale odpowiednie postępowanie pozwoli cieszyć się zdrową i radosną przyjaciółką przez wiele lat.

Warunki

Fretki mogą być trzymane w odpowiedniej dla niej klatce, z zapewnieniem kilku godzin biegania luzem, jak i swobodnie puszczone po mieszkaniu. Klatka do trzymania fretek musi być odpowiednio duża, minimum 150x80x60 cm, najlepiej z piętrami, wyposażona w kuwetę, pojemniki na jedzenie i poidło, hamaczki do spania, szmatki na dnie i półkach (z takiego materiału, aby było trudno zahaczyć pazurem). Gdy fretce klatka służy tylko do spania, może być odpowiednio mniejsza. Fretce warto zapewnić odpowiednie zabawki i co jakiś czas kontrolować ich stan pamiętając, iż większość z nich gryzie gumowe części i połyka.

Przed przybyciem fretki należy odpowiednio zabezpieczyć mieszkanie, szczególnie kwiaty i tłukące się przedmioty oraz okna i drzwi balkonowe. Zwierzątka te potrafią się wspinać nawet na szafy, a najmniejszą szparę w oknie wykorzystać do przeciśnięcia się.

Fretki można wyprowadzać na dwór, nawet w czasie mrozów i w śnieg, ale lepiej unikać deszczowej pogody.

 

Zdrowie

Młodą fretkę należy odrobaczyć, gdy nie zrobił tego hodowca, a następnie zaszczepić przeciw nosówce psią szczepionką z jak najmniejszą ilością składników. Po 3 – 4 tygodniach należy powtórzyć szczepienie. Po szczepieniu obowiązuje dwutygodniowa kwarantanna, czyli nie można wyprowadzać fretki na dwór. Odrobaczać trzeba raz na 4 – 6 miesięcy, a szczepienia przeciw nosówce powtarzać w odstępie 1 – 1,5 roku.

Co kilka miesięcy należy odwiedzić z fretką lekarza weterynarii celem sprawdzenia stanu zdrowia, obejrzenia uszu, czy nie ma świerzba.

Fretki dojrzewają płciowo w 8 – 12 miesiącu życia, choć przy „mieszkaniowym” trybie życia mogą trafić się początki okresu godowego już w piątym miesiącu. Gdy zwierzę wejdzie w okres dojrzewania płciowego, niezależnie od płci, należy udać się do lekarza weterynarii celem ustalenia sposobu przerwania rujki czy wzmożonego okresu godowego. Zbyt długa ruja może przejść w permanentną i grozić ropomaciczem, a u samców wzmożony popęd nierzadko prowadzi do wycieńczenia organizmu.

 

Żywienie

Fretki to drapieżniki, których podstawowym pożywieniem powinno być mięso. Do tego mają krótki układ pokarmowy, niestosowne są dla nich długie przerwy w karmieniu. Najlepszym sposobem żywienia jest stały dostęp do dobrej suchej karmy, przeznaczonej dla fretek lub kotów (psie jedzenie jest niewskazane dla fretek) i podawanie dwa razy dziennie mięsa, najlepiej surowego, wołowego i drobiowego. Nie wolno podawać surowej wieprzowiny!

Jarzyny i owoce nie są fretkom potrzebne, ale na przykład ogórek, arbuz, papryka mogą stanowić smakołyk, dodatek poza podstawowym jedzeniem. Jako dodatki mogą też występować jajka przepiórcze (po dokładnym wymyciu możemy podać surowe w całości), żółtko jaja kurzego. Mleko i produkty mleczne są niewskazane.

Fretka musi mieć stały dostęp do wody, w misce lub poidełku. Nie dajemy do picia mleka z powodu niskiej tolerancji laktozy. Co kilka dni podajemy pastę odkłaczającą, w okresie zmiany sierści częściej.

Higiena

Fretkę kąpiemy bardzo rzadko stosując delikatne szampony frecie lub psie. Można udostępniać miskę z wodą do pluskania się w czasie upałów zwierzakom uwielbiającym pływanie i wodę. Częściej sprawdzamy stan uszu i obcinamy pazurki.

Szukaj