header photo

Przychodnie weterynaryjne Tomasz Pięknik

Króliki

Stan zdrowia królików

  • Okrywa włosowa królika zdrowego jest gładka, błyszcząca, gęsta  a u królika chorego nastroszona i rzadka.
  • Nos u królika zdrowego powinien być suchy i czysty.
  • Wnętrze uszu powinno być czyste, przy silnym zapaleniu ucha  środkowego królik trzęsie głową i trzyma ją przechyloną na bok.
  • Wszelkie zaburzenia w przewodzie pokarmowym objawiają się brakiem apetytu. Króliki zdrowe w porze karmienia chętnie przychodzą do korytek i pobierają pokarm z wyraźnym apetytem. Ilość wypitej wody jest również pewną miarą stanu zdrowotnego.
  • Normalna ciepłota u królików waha się miedzy 38,5 a 39,5 °C. W upalne dni temperatura ciała może być wyższa do 40,5 °C.
  • U królików zdrowych i dorosłych liczba oddechów wynosi 50 - 60 /min., u młodych nie więcej. Przy wysokiej temperaturze otoczenia oddechy są szybsze ale płytsze.


Kilka rad dotyczących pielęgnacji królików
  • Z królikami należy obchodzić się delikatnie. Nie mogą, być wyciągane z klatek za uszy (wbrew dotychczasowemu absolutnie błędnemu przekonaniu). Króliki przy przenoszeniu ujmuje się  za fald skórny na grzbiecie, osobniki duże i ciężkie przenosi się obiema rękami.
  • Co pewien czas należy dokonać przeglądu królika:
- nadmiernie wyrośnięte pazurki powinne być obcięte,
- nierównomierny zgryz zębów siekaczy powinien być wyrównany,
- pielęgnacja uszu tj. wnętrze uszu powinno być czyste.

Klatki i ich wyposażenie powinno by regularnie czyszczone  i odkażane.

 

Ważniejsze choroby królików

Myksomatoza jest to choroba wywołana przez wirusy. Wirus wywołujący to schorzenie przenoszony jest głównie przez owady kłujące (komary, pchły) i roztocza. Choroba rozprzestrzenia się bardzo szybko. Do podstawowych objawów należy zaliczyć: zakaźne zapalenie spojówke, wypływ z oczu i obrzęk powiek, a później głowy, uszu oraz narządów płciowych. W ostrej postaci choroby temperatura ciała wzrasta do 43 °C, króliki przestają jeść i pić, chudną i padają. Śmiertleność dochodzi do 100%.

Pomór królików jest to choroba również wirusowa. Charakteryzuje się bardzo ostrym przebiegiem. W ciągu 48 godzin, a nawet 18 - 36 godzin od zakażenie dochodzi do zejścia śmiertelnego. Na 2 - 3 godziny przed upadkiem obserwuje się u zwierząt gwałtowne osłabienie i duszności. Pojawia się surowiczny wysięk z nosa, przebierający często forme krwawą, pienistą. Często przed śiercią króliki wykonują gwałtowne ruchy. Do zakażenia dochodzi bardzo łatwo przez kontakt bezpośredni ze zwierzętami chorymi. Bardzo często do zakażenia dochodzi za pośrednictwem legowiska, pokarmu a nawet innych zwierząt i opiekuna.Śmiertelnoś to 100%.

Katar zakaźny to pałeczki posocznicy krwotocznej (Pastrella multocida) wywołujące to schorzenie występują w bardzo szerokim zakresie w przyrodzie, nabierają właściwości chorobotwórczych z chwilą osłabienia naturalnej odporności zwierząt. Pierwszym objawem choroby jest wodnisty wyciek z nosa, który w dalszej kolejności staje się śluzowaty, a w końcu ropny. Króliki kichają i zaczynają kaszleć. Rozwija się zapalenie rogówki oka, zapalenie spojówki - oczy zaropiałe. Na głowie mogą wystąpić obrzęki, wskutek zbierania się ropy.

Do schorzeń występujących u królików zalicza się rózwnież choroby inwazyjne wywołane przez pasożyty wewnętrzne lub zewnętrzne oraz grzybice wywołane przez różne gatunki grzybów. Mając na uwadze troskę o zdrowie królików należy pamiętać o tym, aby przy zaobserwowaniu u nich zmian chorobowych niezwłocznie zgłosić się do lekarza weterynarii.

 

 

Króliki należą do zwierząt stosunkowo mało odpornych na choroby. Bardzo ważne jest zatem zapobieganie chorobom, ponieważ w ten sposób możemy unikną wystąpienia wielu schorzeń i związanych z tym strat w postaci śmierci zwierzęcia lub kosztów leczenia. Dlatego też w celu niknięcia chorób, hodowca powinien pamiętć o profilaktyce mającej na celu zapobieganie i zabezpieczenie zwierząt przed chorobami. Szczepienia ochronne skutecznie zapobiegają występowaniu wielu grożnych schorzeń, stosuje się je zapobiegawczo, uodparniająco zdrowe króliki. Osobą uprawnioną do przeprowadzania szczepień jest lekarz weterynarii, który przeprowadza indywidualną ocenę stanu zdrowia królika oraz ustala program szczepień.

Szukaj