header photo

Przychodnie weterynaryjne Tomasz Pięknik

Myszy

Optymalne warunki temperaturowe to między 18 a 22 °C. Aktywne są w zakresie temperatur pom 15 a 27 °C.
Klatkę lokalizujemy w miejscu dobrze oświetlonym, ale nie nasłonecznionym całkowicie, powinna ona być dobrze wentylowana, łatwa  w czyszczeniu i całkowicie uniemożliwiająca ucieczkę.
Minimalne wymiary to 45x45x23 w cm (dł., szer., wys.) polecamy klatki metalowe lub z tworzywa sztucznego, ponieważ drewniane bardzo szybko nasiąkają moczem i brzydko pachną.
Elementy wyposażenia klatki moga stanowić domki, kołowrotki, rurki, drabinki wykonane z różnych materiałów.
Najczęściej stosowaną ściółką są trociny w formie sypkiej lub granulatu, polecamy na warstwę trocin położyć również warstewkę siana, myszki będą mogły swobodnie „ryć” tunele i i przy okazji coś schrupać. Podłoże należy często zmieniać, przynajmniej raz w tygodniu.
Myszki trzymane w warunkach domowej hodowli najlepiej czują się w parach, mogą to być pary również jednej płci, dwie samiczki czy dwa samce. Należy mieć na uwadze, że trzymanie samiczki razem z samcem zaowocuje prędzej czy później potomstwem. Biorąc pod uwagę plenność myszek, lepiej za wczasu dowiedziec jakiej płci są zwierzaki które posiadamy żeby uniknąć niechcianych niespodzianek.

 


Żywienie myszy domowych:


Podstawą mysiej diety może być ziarno owsa i chleb. Owies możemy podawać w całości lub gnieciony, chleb najlepiej przesuszony zarówno ciemny jak i jasny.
Myszki mogą spożywać inne ziarna, a także  gotowe karmy komercyjne zakupione w sklepie. Należy jednak kontrolować na bieżąco, które ziarna z karmy komercyjnej są zjadane w największej ilości iinterweniowac jeśli będą to ziarna pszenicy, kukurydzy czy nasiona słonecznika, nadmiar tych nasion jest niekorzystny dla zdrowia myszki. Z warzyw podajemy marchewkę, zielone części selera, kapusty, kalafiora. Pamietając o tym, że warzywa i owoce mają byc tylko dodatkiem do posiłku, a nie podstawowym jedzeniem.Siano, którego używamy do ścielenia jest również częściowo zjadane przez myszki, jest to zupełnie normalne, a nawet bardzo potrzebne do prawidłowej pracy przewodu pokarmowego.
Dodatki witaminowe nie są konieczne w przypadku dobrze zbilansowanej diety i urozmaiconego pokarmu. Najważniejsze witaminy, których niedobory mogą przytrafić to witaminy A i D. Brak tych witamin możemy uzupełniać tranem, który podajemy myszkom bezpośrednio do jedzenia.

Szukaj