header photo

Przychodnie weterynaryjne Tomasz Pięknik

Szczury

Najczęściej spotykamy się z dwoma gatunkami szczura:

  • szczurem wędrownym
  • śniadym
Szczur wędrowny został zaadoptowany do życia w domu i to on obecnie jest utrzymywany przez amatorskich hodowców jak i laboratoria doświadczalne.

Idealną temperatura dla szczurów jest pom 15 a 27 °C, temperatury wyższe od 30 °C mogą zagrażać życiu zwierzęcia, pomieszczenie w miarę wilgotne, ale wolne od przeciągów. Klatka w miejscu jasnym ale nie nasłonecznionym bezpośrednio, osoby utrzymujące szczurki albinosy niech pamiętają że jasne światło może uszkadzać siatkówkę oka naszego pupila, nie narażajmy więc tych osobników na utratę wzroku. Klatki w których utrzymujemy szczurka muszą być dobrze zabezpieczone przed drapieżnikami i innymi dzikimi osobnikami szczurzej rodziny, które mogą być przenosicielami groźnych chorób.


Najczęściej utrzymuje sie szczury w klatkach metalowych, lub z tworzywa sztucznego, akwaria nie są polecane ze względu na słabą wentylację. Minimalne wymiary klatki dla szczura to 45 x 30 x 25 w cm   (dł., szer., wys.) szczury z natury lubią bardzo wszystko gryźć więc, zadbajmy aby klatka była dobrze zabezpieczona, tak aby nasz pupil z niej nie uciekł. Wszystkie elementy drewniane zastosowane do wyposażenia klatki powinny być wykonane z drewna surowego, ze względu na możliwość zatrucia ewentualnymi farbami lub bejcami. W klatce dla szczura można zrobić kilka pięter, co jest bardzo pożądane, lub jeśli dysponujemy odpowiednio dużą przestrzenią wstawić jakis suchy konar po którym zwierzaki będą mogły sie wspinać.


Jako ściółki można używać trocin sypkich, granulowanych, siana, słomy lub białego papieru. Wyściółka powinna  być wystarczająco często zmieniana, szczególnie jeśli hodujemy samca.
Utrzymanie nie jest kłopotliwe. Szczury w parach różnej płci można trzymać razem, jeśli chcemy je rozmnażać. Dwie dorosłe samice dogadują się raczej bezkonfliktowo, natomiast połączone ze sobą dwa dorosłe samce mogą ze sobą walczyć. Wyjątek stanowią bracia z tego samego miotu trzymane razem od momentu odsadzenia, w tym układzie akceptują się wzajemnie.


Żywienie także nie jest skomplikowane z racji tęgo że szczury są wszystkożerne możemy podawać im bardzo urozmaicony pokarm. Dieta szczurka może opierać się na gotowej karmie komercyjnej dla szczurów. Nie polecany jest pokarm dla chomików ponieważ zawiera zbyt dużą ilość tłuszczów i białek co może negatywnie odbić się na zdrowiu szczura. Dodatkiem do diety mogą być wszelkie owoce i warzywa, gotowane jaja oraz chleb. Należy unikać nadmiaru słodyczy, prowadza one do otyłości. Dostęp do wody musi być całą dobę, szczur wypija ok 10 ml na 100 g masy ciała na dobę.
Witaminizowanie pokarmu nie jest konieczne, dobrze odżywiane szczury nie cierpią na niedobory.
Pamiętajmy o nieprzekarmianiu naszych ulubieńców, otyłość skraca zwierzakowi życie i naraża go na wiele chorób.

Szukaj