header photo

Przychodnie weterynaryjne Tomasz Pięknik

Świnki morskie

Świnki morskie są roślinożernymi gryzoniami. Samce osiągają rozmiary od 22 do 35 cm, a masę ciała ok 1-1,8 kg, samice są lżejsze i mniejsze, ważą w granicach 0,7-1,0 kg. Świnki w hodowli amatorskiej rzadko przekraczają 1 kg m.c., Z kolei w  Ameryki Łacińskiej, gdzie wciąż utrzymywane są jako zwierzęta gospodarskie, dorosłe osobniki potrafią być dużo cięższe. W naturalnym środowisku spędzają całe dnie w norkach wykopanych w ziemi, wykazując zwiększona aktywność nocą. W hodowlach domowych natomiast zachowują się odwrotnie, czyli aktywne są w ciągu dnia w nocy natomiast śpią, stąd nie jest wskazane utrzymywanie świnek z np. chomikiem, którego główna aktywność przypada na noc, będzie on po prostu przeszkadzał śwince. Średnia długość życia to około 7 do 9 lat, przy dobrych warunkach utrzymania. Charakter i temperament wydawałby się idealny na domowego pupila, są spokojne, ciekawskie, łatwo się oswajają, potrzebują kontaktu z człowiekiem. Agresywne zachowania należą do rzadkości, nie licząc ciężarnych samic i samców walczących o terytorium, które mogą wykazywać agresję.

Po wielu latach pracy hodowlanej i selekcji można wyróżnić:
- świnki o pierwotnym umaszczeniu - aguti
- świnki o umaszczeniu jednolitym - różne warianty barwne,
- świnki wielobarwne - zazwyczaj trzykolorowe, a także osobniki o umaszczeniu dwukolorowym,
- świnki pozbawione naturalnego pigmentu - albinotyczne,
- świnki niedające się zakwalifikować do żadnej z powyższych grup - mieszańce.
Pod względem rodzaju, budowy włosa oraz faktury sierści wyróżniamy:
- świnki krótkowłose (gładkowłose) - gładke, błyszczące i przylegające do ciała futerko,
- świnki o specjalnej budowie okrywy włosowej - rozetkowe (abisyńskie) okrywa włosowa średniej długości lub krótka, a sierść dosyć szorstka i ułożona w rozetki
- świnki długowłose (angorskie) - długości sierści do 20 cm lub dłuższa.

 


Utrzymanie


Minimalne rozmiary klatki wynoszą: długość - 80 cm, szerokość - 60 cm i wysokość - 50 cm. Możemy przygotować drewnianą skrzynkę, klatkę z metalu, pojemnik ze sztucznego tworzywa lub akwarium. Na spodzie klatki niezbędna plastykowa kuwetka, łatwo wysuwalna do czyszczenia z brudnej ściółki. Klatkę lokalizujemy w miejscu spokojnym, nie narażonym na przeciągi i nie nasłonecznionym bezpośrednio. Powinna się ona znajdować w pomieszczeniu, w którym często przebywamy, ponieważ świnka potrzebuje naszego towarzystwa. Polecaną ściółką są trociny z drzew liściastych, granulowane i sypkie, a także siano którego głębokość przekroczy 5 cm Niezbędne są pojemniki na wodę oraz karmniki, najlepiej zawieszane na ścianach klatki, lub wystarczająco ciężkie, aby świnka nie mogła ich wywrócić.


Żywienie

Świnki należą do zwierzątek mających dobry apetyt, praktycznie na wszystko co im zaserwujemy, niekoniecznie na to co dla nich zdrowe i potrzebne, dlatego od nas zależy właściwa dieta naszego pupila. Podstawą żywienia są gotowe mieszanki pokarmowe przeznaczone dla świnek morskich i dostępne w każdym sklepie zoologicznym. Jako dodatki możemy kupować kolby o różnych wariantach smakowych. Jako uzupełnienie pokarmu suchego podawajmy świnkom siano, świeże nie zawilgocone. W czasie wiosny, lata i jesieni łatwo dostępna jest też różnoraka zielenina, którą świnki chętnie zjadają, np. mniszek lekarski, liście babki lancetowatej, perz właściwy, a także najzwyklejsza trawa. Jeśli mamy dostęp do lucerny, koniczyny czy wyki również częstujmy świnkę tymi ziołami. Najważniejsze jest  aby trzymać się kilku zasad w zbieraniu roślin dla naszych łakomczuchów, nie zbierajmy mleczy rosnących przy szosie, ani takich które rosną przy blokach, są one bardzo zanieczyszczone spalinami i odchodami psów. Trawa natomiast musi być sucha. Warzywa i owoce w umiarkowanej ilości, ale także są niezbędne: marchew, buraki, pietruszka, brukiew, kapusta, sałata, szpinak, por, seler, a także młode pędy malin, jeżyn, porzeczek,  gałązki akacji, brzozy, klonu, lipy osiki, topoli, morwy i innych drzew owocowych.

Szukaj