header photo

Przychodnie weterynaryjne Tomasz Pięknik

Zdjęcie RTG


Zdjęcie RTG
także z kontrastem, badanie w kierunku dysplazji stawów biodrowych.

Zdjęcia RTG umożliwiają nam zdiagnozowanie głównie chorób i uszkodzeń układu kostnego. Za ich pomocą możemy prawidłowo nastawiać zwichnięcia i składać połamane kości oraz zakładać opatrunki usztywniające. Są wykorzystywane również do obrazowania zmian w tkankach miękkich oraz diagnostyki onkologicznej. Podanie kontrastu do światła jelita umożliwia nam sprawdzenie jego drożności. Wiele ciał obcych nie cieniuje (nie widać ich) na zwykłym prześwietleniu dopiero kontrast je uwidacznia. Wszelkiego rodzaju tasiemki, wstążki, folie, elementy odzieży i inne dziwne rzeczy które zdarza się połknąć naszym ulubieńcom stają się wtedy łatwiejsze do wykrycia.

Za pomocą aparatu RTG możemy sprawdzić wielkość i kształt serca. To badanie jest niezwykle przydatne w przypadku rozpoznawania chorób układu krążenia.

Możemy również za pomocą tego aparatu diagnozować ciążę (świetnie sprawdza się głównie do określania liczebności miotu).

Przygotowanie zwierzęcia do badania:

Nie zawsze jesteśmy oczywiście w stanie przewidzieć kiedy nasz pupil będzie musiał być poddany temu badaniu. Jeśli jednak Pastwa podopieczny wybiera się na RTG warto pamiętać o kilku wskazówkach.

Większość zdjęci RTG wykonuje się w narkozie, dlatego wskazana jest ok. 12 godzinna głodówka przed badaniem. Podanie leków uspokajających bardzo często powoduje wymioty. Przegłodzenie zmniejsza ryzyko zadławienia się treścią pokarmową.

Podczas tej przymusowej diety pacjent może mieć nieograniczony dostęp do wody.

Nie należy również spieszyć się z karmieniem bezpośrednio po badaniu. Najlepiej podawać pożywienie po kilku godzinach od wizyty w gabinecie, małymi porcjami. Narkoza zwalnia perystaltykę, a nie chcemy doprowadzić do zaparcia.

Czasem właściciel musi być przy swoim pupilu podczas prześwietlenia. Należy powiadomić wtedy lekarza który nas przyjmuje o wszystkich przeciwwskazaniach, do obecności przy zwierzęciu.

 

Szukaj