header photo

Przychodnie weterynaryjne Tomasz Pięknik

Badanie USG


Badanie USG
( jama brzuszna, jama miedniczna, serce, diagnostyka ciąży).

Jest to kolejne niezmiernie pomocne badanie które mogą Państwo wykonać w naszym gabinecie.

Wykorzystujemy je do diagnostyki tkanek miękkich. Możemy badać takie narządy jak wątroba, żołądek, jelita, trzustka, śledziona, nerki, pęcherz moczowy, macica, prostata. Sprawdzamy również jak wygląda i pracuje serce. Przy pomocy USG diagnozujemy ciążę.

Badanie to uwidacznia nam zmiany struktury poszczególnych narządów, możemy sprawdzić ich kształt i wielkość, pomaga nam również w przypadku podejrzenia chorób nowotworowych.

Przygotowanie zwierzęcia do badania:

To nieinwazyjne i bezbolesne badanie najlepiej wykonuje się po wcześniejszym przygotowaniu do niego pacjenta. Tak jak w przypadku RTG zalecana jest ok. 12 godzinna głodówka. Dostęp do wody zostaje nieograniczony, najlepiej by pacjent miał pełny pęcherz moczowy. Łatwiej ocenia się wtedy jego wygląd oraz staje się swoistym punktem orientacyjnym do zlokalizowania innych narządów w jamie brzusznej.

W przypadku spokojnych zwierząt odstępuje się od podania narkozy. Jednak w przypadku takich które bardzo się boją stosuje się lekką sedację by nie narażać ich na zbyteczny stres.

Do badania konieczne jest wygolenie brzuszka (włosy nie przepuszczają fal ultradźwiękowych) oraz nałożenie specjalnego żelu, który usuwa powietrze spod głowicy aparatu.

Szukaj