header photo

Przychodnie weterynaryjne Tomasz Pięknik

Badanie krwi


Badanie krwi
(morfologia z rozmazem, badania biochemiczne krwi).

Jest to podstawowe badanie najczęściej wykonywane przez naszych lekarzy. Pozwala na jednoczesne sprawdzenie praktycznie wszystkich narządów.

Dzielimy je na dwie części morfologię wraz z rozmazem oraz biochemię.

Morfologia to badanie dzięki któremu poznajemy ilość elementów morfotycznych krwi (krwinki czerwone – erytrocyty, krwinki białe – leukocyty, płytki krwi – trombocyty) oraz zawartość hemoglobiny w erytrocytach oraz hematokryt (stosunek elementów morfotycznych do osocza – części płynnej krwi).

Rozmaz czyli badanie mikroskopowe preparatu krwi barwionego odpowiednimi odczynnikami, umożliwia nam obejrzenie wielkości i kształtu wszystkich rodzajów krwinek. Możemy również różnicować krwinki białe na ich populacje. Jest to przydatne w przypadku różnicowania białaczek oraz diagnostyki innych nowotworów.

Skład procentowy oraz wygląd krwinek białych oraz czerwonych umożliwia nam prawidłową ocenę funkcjonowania szpiku kostnego.

Biochemia pozwala nam na sprawdzenie pracy poszczególnych narządów. Dzięki niej możemy dość szybko (przed pojawieniem się objawów zewnętrznych) rozpoznać że jakiś z ważnych dla życia organów przestaje działać prawidłowo.

Do najczęściej oznaczanych parametrów należą:

ALT, AST, bilirubina całkowita, białko – szczególnie przydatne w diagnostyce chorób wątroby

Mocznik, kreatynina – nerki

Amylaza i glukoza – trzustka

Możemy również oznaczać poziom hormonów oraz elektrolitów.

Przygotowanie zwierzęcia do badania:

Tu również obowiązuje zasada 12 godzinnej głodówki przed planowanym badaniem (jeśli to oczywiście możliwe). Rzadko ale czasem w przypadku szczególnie nerwowych zwierzaków potrzebne jest podanie narkozy.

Oprócz tych dwóch rodzajów badań mogą Państwo w naszej lecznicy pobrać krew w kierunku oznaczania miana przeciwciał przeciwko wściekliźnie. Badanie to jest niezbędne do wyjazdu zwierząt do takich krajów jak Wielka Brytania i Irlandia. Pobraną próbkę wyślemy do laboratorium i przekażemy Państwu otrzymany wynik. W przypadku kotów z krwi wykonuje się test w kierunku dwóch niezwykle ciężkich chorób zakaźnych charakterystycznych dla tego gatunku – białaczki i niedoboru odporności.

Szukaj