Psy

Mam szczeniaka i co dalej?

Pojawienie się szczeniaka w domu, to nie tylko wiele radości , ale także nowe wyzwania i wiele nowych problemów do rozwiązania, rozpoczynamy nowy etap w życiu, zwłaszcza jeśli jest to pierwszy pies w naszym domu.

Kilka zasad i reguł, które pozwolą poradzić sobie z nowymi wyzwaniami.

Żywienie

Dwumiesięczny szczeniak, bo piesek w takim wieku najczęściej pojawia się w naszym domu, powinien dostawać jedzenie kilka razy w ciągu dnia, najlepiej 4-5 razy dziennie.

Możemy zdecydować się na jedzenie przygotowane w domu lub gotową, w pełni zbilansowaną karmę. Jedzenie przygotowane w domu powinno składać się w około 30% z mięsa czyli źródła białka, w 60% z makaronu lub ryżu (ew. kaszy ale nie dużo) czyli źródła węglowodanów złożonych, a pozostałe 10% może stanowić np. lekko obgotowana marchewka, która będzie źródłem błonnika. Taką „domową” karmę należy uzupełnić preparatami zawierającymi wapń, fosfor i witaminy.

Szczeniętom nie należy podawać mleka i nabiału, niewskazane są także wszelkiego typu wędliny, zwłaszcza tłuste i podroby. Nie podajemy także kości, chyba że będą to kości długie służące tylko do zabawy.

Pierwsze spacery

Szczeniaka, który nie został jeszcze zaszczepiony i do dwóch tygodni po szczepieniu staramy się nie wyprowadzać na spacery w miejsca, które są ulubioną „toaletą” innych psów, ponadto do minimum należy ograniczyć kontakty naszego malucha z innymi psami.

Ucząc szczeniaka czystości staramy się stosować metody szkolenia pozytywnego - nie należy karać go za zanieczyszczenie mieszkania, natomiast bardzo chwalić, gdy choć raz uda mu się załatwić na dworze, dobrze mieć zawsze w kieszeni podczas spaceru np. kulki jego karmy jako nagrodę lub inny smakołyk.

Szczepienia

Najczęściej pieska szczepimy przeciwko chorobom zakaźnym w wieku 6, 8 i 12 tygodni. Szczenię, które ukończyło 3 miesiące musi także obowiązkowo zostać zaszczepione przeciwko wściekliźnie. Przed szczepieniami szczeniak musi koniecznie zostać odrobaczony. Do ukończenia przez pieska pół roku powinno się go dosyć często odrobaczać – mniej więcej co miesiąc. Konieczna jest także profilaktyka przeciwko pasożytom zewnętrznym, w tym przeciwko kleszczom.

Wychowanie

Proces wychowania szczeniaka należy rozpocząć jak najszybciej, od razu gdy piesek pojawi się w naszym domu. Przede wszystkim należy chwalić zachowania przez nas aprobowane – może to być tylko pochwała albo jakiś smakołyk.

Karą może być niezwracanie na szczeniaka uwagi, np. wszyscy domownicy ”obrażają” się na niego, gdy zrobił coś źle.

Ważne jest legowisko, usytuowane raczej nie w centrum mieszkania. Możemy na nie odesłać szczeniaka, gdy zrobił coś źle, nawet jeśli polecenie będzie trzeba powtarzać kilka razy. Bardzo ważna jest konsekwencja. Gdy szczenię podczas spaceru ucieka, warto mieć w kieszeni jakiś przysmak - wołamy i bardzo chwalimy, gdy przyjdzie nawet jeśli zajmie mu to sporo czasu. Wychowanie szczeniaka to także nauka chodzenia na smyczy. Na początku przyzwyczajamy szczeniaka tyko do obroży tzn. piesek chodzi w niej przez kilka godzin dziennie, później przyzwyczajamy pieska do chodzenia na smyczy.

Ważne jest, aby pamiętać, że szczenię to psie dziecko, potrzebuje więc także dużo zabawy, a nauka i szkolenie nie możne trwać zbyt długo. W procesie wychowania szczeniaka najważniejsza jest konsekwencja, nagradzanie zachowań aprobowanych, pożądanych i dużo cierpliwości. Im więcej czasu poświęcimy szczeniakowi, tym szybciej stanie się naszym prawdziwym przyjacielem.