Węże
Węże należą do gromady gadów.
Od jaszczurek odróżniają je:
- brak zewnętrznych otworów usznych
- brak powiek
- krótki ogon
- czaszka kinetyczna (ruchome kości, aby węże mogły szeroko otwierać pysk).
Gatunki
Wśród hodowanych w domach wyróżniamy następujące gatunki węży:
- Dusiciele
- boa dusiciel – dorasta do 2,5-3 m,żyje 25-30 lat, nocny tryb życia,
- boa tęczowy – występuje w licznych podgatunkach, łakome, ławo je otłuścić,
- anakonda żółta - dorasta do 3,5 m, w naturze dużo czasu spędza w wodzie, nocny tryb życia,
- pyton ciemnoskóry, tygrysi, cejloński - dorastają 4-5 m, w niewoli żyją do 25 lat, jako nieliczne wśród węży są jajorodne i opiekują się jajami,w naturze żyją w pobliżu zbiorników wodnych, są żarłoczne i łatwo je otłuścić,
- pyton królewski - bardzo sympatyczny w hodowli i bardzo spokojny wąż,osiąga długość 1,5 m w wieku 15 lat, żyje 20-25 lat, nocny tryb życia, jajorodne.
- Połozowate
- wąż zbożowy - niewielki, rozmiary do 130 cm, w hodowli żyje do 20 lat, bardzo popularny, aktywność dzienna, w naturze zapada w sen zimowy. Charakterystyczna cecha węży, tak jak wszystkich gadów to ZMIENNOCIEPLNOŚĆ (ważne, aby wąż był przewożony gabinetu w odpowiednich warunkach, nie może ulec wychłodzeniu, idealna sytuacja to taka, gdy lekarz jedzie do pacjenta).
Odżywianie
Węże jedzą rzadko, polują co 2-3 tygodnie, młode częściej –2-3 razy w tygodniu.
W skład pożywienia węży wchodzą:
- bezkręgowce,
- ryby,
- płazy,
- gady,
- ptaki ,jaja ,pisklęta, larwy mrówek
- ssaki.
Pokarm podawany przez właściciela (najczęściej mysz ,szczur lub chomik) może być żywy lub martwy, ale wtedy musi być wcześniej podgrzany. Najlepiej karmić wieczorem w porze aktywności.
Warunki hodowlane
Prawidłowe warunki hodowlane są podstawą zdrowia węzy, gdyż ich leczenie jest bardzo trudne. Nieprawidłowe warunki hodowlane nie od razu, ale w przyszłości na pewno wywołają zaburzenia.
Bardzo ważna jest optymalna temperatura ,różna dla każdego gatunku, ważna jest również temperatura wody w basenie.(woda w basenie powinna być często zmieniana - 1 raz dziennie). Lampa grzewcza powinna być w osłonie, aby wąż nie uległ oparzeniu. W terrarium musi być także odpowiednia wentylacja, i wilgotność rzędu 60-80%.
Podłoże powinno być w przypadku boa dusicieli i innych węży lasów tropikalnych imitacją lasu tropikalnego – dno terrarium miękko wyłożone torfem z piaskiem lub ziemią leśną lub trzymający wilgoć kokos (są gotowe podłoża kokosowe). Gałęzie, konary, półki, kryjówki muszą być dostosowana wymiarami do węża (dla anakond warunki podobne jak u boa, ale duży basen, co najmniej polowa wielkości terrarium, ważne, aby była możliwość przedzielenia terrarium na 2 części ze względu na agresywność zwierzęcia) i większa wilgotność – można spryskiwać letnią wodą ściółkę. Jeśli chodzi o pytony to podłoże torfowo-piaskowe, więcej konarów, kryjówki niekoniecznie (ale dla pytona królewskiego tak). Światło niezbyt intensywne ze względu na nocny tryb życia węża. Zraszamy codziennie terrarium letnią wodą. Terrarium dla węży zbożowych powinno być wyłożone torfem, może być zmieszany z piaskiem, wymagane liczne kryjówki, konary, basen nie musi być duży. Jest to wąż, który zapada w sen zimowy. Do zimowania przygotowujemy je poprzez zaprzestanie karmienia i powoli tzn. przez 2-3 tyg. Obniżamy temperaturę do około 12-15° C (musi to trwać powoli i pod kontrolą, aby węże opróżniły przewód pokarmowy). Czas trwania zimowania to 2-3 miesiące po tym czasie następuje okres godowy. W przypadku wszystkich węży ważne jest oświetlenie musi występować zjawisko ‘zmierzchu‘ i ‘świtu’ - nie możemy gwałtownie zapalać, ani gasić światła.
Rozmnażanie
Płeć rozróżniamy przez sondowanie kloaki – u samic sonda wchodzi płyciej, na około dwie łuski, natomiast u samców nawet na 10 łusek . Ponadto u samic długi i grubszy u nasady.
U boa rozmnażanie jest łatwe, najlepiej dojrzałe osobnik 4-5 letnie, Boa przystępują do rozrodu pod koniec pory deszczowej – wrzesień – listopad . Po zapłodnieniu samica zaczyna więcej jeść, natomiast 1,5 do 2 miesięcy przed porodem przestaje przyjmować pokarm - w tym czasie wyraźnie grubnie 1/3 tylna część jej ciała. Ciąża trwa 110-150 dni, rodzi się 20-55 młodych o długości 30-45 cm.
W przypadku pytonów dojrzałość płciową uzyskują one w wieku 3-4 lat, są one jajorodne – po około 55 dniach po kopulacji samica składa 20-80 jaj. Samica opiekuje się jajami do wylęgu jeśli samica zejdzie z gniazda jaja należy przenieść do inkubatora .Po kilku lub kilkunastu dniach zaczynają się kluć młode pytony.