Kardiologia
Czy Twój pies potrzebuje wizyty u kardiologa?
Najczęstszymi objawami u zwierząt z problemami kardiologicznymi jest nietolerancja wysiłkowa. Zwierzę dużo szybciej się męczy, niechętnie się porusza.
Innymi objawami są także:
Kaszel
Omdlenia
Bladość błon śluzowych
Powiększenie obrysu powłok brzusznych
Brak apetytu, utrata wagi
Niechęć do spania na boku i plecach
Odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania
1Jak wygląda badanie kardiologiczne?
- Badanie zawsze rozpoczynamy od dokładnego wywiadu z właścicielem. Zadajemy pytania odnośnie zachowania zwierzaka w domu oraz na spacerze podczas wysiłku. To właśnie właściciel udziela nam najważniejszych informacji.
- Następnie przechodzimy do badania klinicznego pacjenta, podczas którego m.in. sprawdzamy błony śluzowe, mierzymy liczbę oddechów oraz tętno i puls.
- Na końcu pacjenta osłuchujemy. Jeśli w badaniu klinicznym wykryjemy jakieś nieprawidłowości, podejmujemy decyzję o badaniach dodatkowych.
2Na czym polega badanie RTG?
Badanie RTG dostarcza nam informacji o wielkości serca, ułożeniu, pozwala na wykrycie niektórych wad anatomicznych oraz potwierdzenia lub wykluczenia obrzęku płuc. Wykonywane są najczęściej zdjęcia w dwóch projekcjach. Pierwsze w pozycji na mostku, drugie na boku. Do tego badania zwierzę najczęściej musi być znieczulone. Zobacz jak przygotować swojego pupila do badania ›
3W jakim celu przeprowadza się badanie EKG?
Badanie EKG ma na celu określenie częstotliwości i rytmu serca. Do tego badania pacjent najczęściej nie musi być znieczulony, jest bezbolesne, ale wymaga od zwierzaka cierpliwości.
4Na czym polega badanie USG?
Badanie USG jest to bezbolesne i nieinwazyjne badanie serca, podczas którego badamy struktury anatomiczne serca oraz naczyń krwionośnych, stanowi niezbędne narzędzie w diagnostyce wrodzonych i nabytych wad serca, nowotworów mięśnia sercowego, a także obecności płynu w otaczającym serce worku osierdziowym. Badanie to nie wymaga żadnego specjalnego przygotowania, jedynie przy zwierzakach z bardzo gęstą sierścią niezbędne jest wygolenie niewielkiego prostokąta za łokciem pacjenta. Badanie wykonuje się w pozycji stojącej lub leżącej, trwa od 30 do 60 minut,w zależności od wielkości i charakteru zwierzęcia. więcej informacji ›
W celu uzyskania szczegółowych informacji zapraszamy do jednej z trzech przychodni weterynaryjnych EDEN w Opolu.