Żółwie wodne

Nie można jednoznacznie określić tych stworzeń żółwiami wodnymi. Są to zwierzęta, które większość czasu spędzają pod wodą, natomiast rozród zawsze odbywa się na lądzie.

  • Gatunki żółwi błotnych (nowy świat)
  • ( 12 rodzajów, 40 gatunków, drapieżniki, polują na ślimaki, owady,drobne kręgowce, gniazda od 2 do 45 jaj)
    Żółw leśny,
    Żółw czerwonolicy,
    Żółw żółtolicy,
    Żółw malowany ( kropkowany),
    Terapena karolińska,
    Żółw ostrogrzbiety,
    Żółw błotny,
    Żółw diamentowy,
    Żółw żółtobrzuchy.

    • Gatunki batagur (stary świat) bataguridae
    (23 rodzaje, około 60 gatunków, wszystkożerne, ale przewaga pokarmu zwierzęcego, jajorodne od 2 do 30 jaj w gnieździe).
    Żółw sundajski,
    Kaczuga indyjski,
    Żółw kaspijski.

    • Żółwie mułowe
    (4 rodzaje, około 25 gatunków, tzw. żółwie piżmowe – wonne)
    wystraszone wydzielają z gruczołów kloakalnych cuchnącą ciecz), pokarm to drobne kręgowce i bezkręgowce,
    Żółw wonny

    • Żółwiaki
    (brak płyt rogowych, pancerz pokrywa miękka ale gruba skóra,bardzo długa szyja, głowa zakończona charakterystycznym ryjkiem, bardzo ostre listwy tnące, żółwie trójpazurzaste, 15 rodzajów, około 30 gatunków, całkowite drapieżniki, polują na bezkręgowce, gady i płazy, są również padlinożercami, mało ruchliwe).
    Żółwiak chiński,
    Skrytonóg centkowany,
    Żółwiak wąskogłowy.

    • Fizjologia
    Optymalna temp. to 25 - 35 °C ( aktywność wykazują w temp pomiędzy 8-37,5 °C) pancerz bardziej elastyczny w porównaniu do lądowych, poruszają się dzięki silnym ruchom kończyn przednich, posiadają błonę pławną pomiędzy palcami; kończyny tylne pomagają utrzymać równowagę, samice zakopują nimi gniazdo z jajami, w czasie wygrzewania się wysuwając wszystkie kończyny zwiększają powierzchnię ciała i szybciej nagrzewają się do odpowiedniej temp.
    Hibernacja żółwi wodnych odbywa się w wodzie, gdzie zagrzebują się one w warstwie mułu, lub leżą na dnie zbiornika, pod skutą lodem powierzchnią wody, w czasie hibernacji przechodzą tylko na oddychanie jelitowe i gardłowe (zużywając powietrze rozpuszczone w wodzie).

    • Hodowla żółwi wodnych
    Na przykładzie żółwia żółtolicego.
    W chwili obecnej jest całkowity zakaz sprzedaży żółwi czerwonolicych, ze względu na zagrożenie jakie stwarzają dla innych gatunków żółwi wolno żyjących.
    Akwaterrarium o min. wymiarach 180x70x70, w którym co najmniej 3/4 będzie zajmował odpowiedni zbiornik z wodą o głębokości przekraczającej o 1/3 szerokość żółwia, tak aby zwierzak mógł się swobodnie obrócić. Podstawowa aktywność tych żółwi przejawia się w środowisku wodnym. Trzeba im zapewnić możliwość swobodnego popływania. Należy też mieć na uwadze, że żółwie te dość szybko rosną... i dla żółwika, który przy zakupie miał wielkość pięciozłotówki wkrótce będzie potrzebne więcej miejsca. Obowiązkowa jest część sucha w takim terrarium. Ta część, zwana lądową, powinna być wyłożona żwirem, torfem,... czymś co można spokojnie nagrzewać, bo tutaj nasz przyjaciel będzie spędzał czas na dogrzewaniu. to miejsce powinno być naświetlone promiennikiem cieplnym (temp. pod promiennikiem ok. 30-32 °C) oraz emitującym niezbędne do prawidłowego rozwoju prom. UVB. część lądowa powinna być też zabezpieczona odpowiednio przed podmoknięciem. Gdy hodujemy samicę należy liczyć się z jej potrzebą złożenia jaj, musimy więc zapewnić jej podłoże o odpowiedniej głębokości, w którym będzie umiała sama wykopać komorę lęgową. Brak takiego miejsca w terrarium może doprowadzić do zatrzymania jaj u samicy i kłopotów zdrowotnych.
    Rozród jest bardzo trudny, ale możliwy, w naturze rozmnażają się zaraz po okresie hibernacji, czyli wczesna wiosną. Do kopulacji dochodzi w wodzie, potem samica wychodzi na ląd w poszukiwaniu odpowiedniego miejsca na gniazdo. Po założeniu gniazda i złożeniu jaj, następuje okres inkubacji trwający ok dwóch, trzech miesięcy. Potem małe żółwiki wychodzą z gniazda w poszukiwaniu zbiorników wodnych. W naszym klimacie trudno jest o naturalne rozmnożenie, ponieważ optymalna temp inkubacji jaj wynosi 28 do 30 °C niezmiennie przez okres około 3 miesięcy. W Polsce nie ma takich temp dłużej niż miesiąc do maksymalnie półtora o ile dopisze ciepłe lato. Hibernacja dorosłych żółwi odbywa się od października do lutego w temp wody pom 4-7 °C można zimować żółwie w zbiornikach na zewn. pod warunkiem, że są one odpowiednio głębokie, tak że nawet jeśli przyjdzie solidny mróz woda nie zamarznie całkowicie.

  • Żywienie
  • Są mięsożercami, ale w pewnych nie znanych bliżej warunkach potrzebują również pokarmu roślinnego. Pokarm musi być urozmaicony i nie opierać się tylko na suszonym gammarusie. Należy podawać żywy pokarm: ochotka, rurecznik, czy nawet narybek innych ryb akwariowych, suszona stynka, gammarus, gotowe prep. witaminowe dla żółwi wodnych.
    Hodowla innych żółwi wodnych i żółwiaków wygląda podobnie. Jedyna różnica to stosunek wody do powierzchni lądowej w terrarium. Żółw sułtański potrzebuje mniej wody w zbiorniku i można ona być całkiem płytka. Z kolei żółwiaki, biorąc pod uwagę ich tryb życia praktycznie wcale nie wychodzą na ląd, a tez bardzo mało się ruszają, tkwiąc z reguły w jednym miejscu i czekając na ofiarę. Dla nich terrarium z niskim poziomem wody, tak aby leżąc na dnie mogły wystawiać głowę ponad powierzchnię. Żółwiaki są bardzo agresywne, nie nadają się jako " zabawki" dla dzieci. Hoduje się tylko pojedyncze osobniki, bo wymiary terrarium z reguły nie pozwalają im zachować warunków terytorialnych. Przy hodowli żółwiaka należy zwrócić uwagę na odpowiednie zabezpieczenie kabli, grzałek będących wewnątrz terrarium. prędzej czy później ciekawski zwierzak stłucze grzałkę, lub przetnie pyskiem kabel.