Myszy

Optymalne warunki temperaturowe to między 18 a 22 °C. Aktywne są w zakresie temperatur pomiędzy 15 a 27 °C. Klatkę lokalizujemy w miejscu dobrze oświetlonym, ale nie nasłonecznionym całkowicie, powinna ona być dobrze wentylowana, łatwa w czyszczeniu i całkowicie uniemożliwiająca ucieczkę. Minimalne wymiary to 45x45x23 w cm (dł., szer., wys.) polecamy klatki metalowe lub z tworzywa sztucznego, ponieważ drewniane bardzo szybko nasiąkają moczem i brzydko pachną. Elementy wyposażenia klatki moga stanowić domki, kołowrotki, rurki, drabinki wykonane z różnych materiałów. Najczęściej stosowaną ściółką są trociny w formie sypkiej lub granulatu, polecamy na warstwę trocin położyć również warstewkę siana, myszki będą mogły swobodnie „ryć” tunele i i przy okazji coś schrupać. Podłoże należy często zmieniać, przynajmniej raz w tygodniu. Myszki trzymane w warunkach domowej hodowli najlepiej czują się w parach, mogą to być pary również jednej płci, dwie samiczki czy dwa samce. Należy mieć na uwadze, że trzymanie samiczki razem z samcem zaowocuje prędzej czy później potomstwem. Biorąc pod uwagę plenność myszek, lepiej za wczasu dowiedziec jakiej płci są zwierzaki które posiadamy żeby uniknąć niechcianych niespodzianek.

Żywienie myszy domowych

Podstawą mysiej diety może być ziarno owsa i chleb. Owies możemy podawać w całości lub gnieciony, chleb najlepiej przesuszony zarówno ciemny jak i jasny. Myszki mogą spożywać inne ziarna, a także gotowe karmy komercyjne zakupione w sklepie. Należy jednak kontrolować na bieżąco, które ziarna z karmy komercyjnej są zjadane w największej ilości iinterweniowac jeśli będą to ziarna pszenicy, kukurydzy czy nasiona słonecznika, nadmiar tych nasion jest niekorzystny dla zdrowia myszki. Z warzyw podajemy marchewkę, zielone części selera, kapusty, kalafiora. Pamietając o tym, że warzywa i owoce mają byc tylko dodatkiem do posiłku, a nie podstawowym jedzeniem.Siano, którego używamy do ścielenia jest również częściowo zjadane przez myszki, jest to zupełnie normalne, a nawet bardzo potrzebne do prawidłowej pracy przewodu pokarmowego.

Dodatki witaminowe nie są konieczne w przypadku dobrze zbilansowanej diety i urozmaiconego pokarmu. Najważniejsze witaminy, których niedobory mogą przytrafić to witaminy A i D. Brak tych witamin możemy uzupełniać tranem, który podajemy myszkom bezpośrednio do jedzenia.