Króliki

Pochodzenie

Króliki hodowane w domach należą do rzędu zającowatych. Pochodzą z zachodniej Europy i północno - zachodniej Afryki. Od gryzoni odróżnia ich drugi zestaw siekaczy szczęki, położony w kierunku tylnym od pierwszego. Charakteryzuje je radosny i wdzięczny sposób bycia, dzięki czemu są idealnymi towarzyszami starszych dzieci i dorosłych. Kontakt z człowiekiem młodych osobników sprawia, że w późniejszym okresie życia czują się w towarzystwie ludzi bardzo swobodnie. W domowych hodowla spotyka się wiele ras królików, często występują również mieszańce.

Parametry fizjologiczne

W zależności od wielkości, jaką osiąga jest przez daną rasę, dojrzałość osiągają w wieku od 4-5 miesięcy- rasy małe do 8 miesięcy- rasy duże. Ciąża trwa u królików około miesiąca (30-32 dni), a młode można osadzić od matki w wieku 4-6 tygodni. Zależna od wielkości rasy jest również wielkość miotu, która u ras małych wynosi 4-5, a u ras dużych nawet do 12 młodych. Ich długość życia waha się w granicach 6 do nawet 13 lat.

Utrzymanie

Króliki domowe powinny mieć zapewniona klatkę o odpowiedniej wielkości, w której powinno znaleźć się miejsce do spania, spożywania posiłków oraz wydalania odchodów. Jeżeli czas przebywania w zamknięciu jest duży, to również należy zapewnić im odpowiednio dużo miejsca do aktywności fizycznej. Idealna wysokość klatki to taka, by zwierzę mogło w niej stanąć oraz by uszami nie dotykało jej sklepienia. Najlepszym podłożem stosowanym w klatkach jest siano z traw, można także używać piankowe wykładziny lub gazet pokrytych gruba warstwa siana. Ważne jest aby podłoże było czyste i suche. Niewskazane są trociny, które zadane mogą działać toksycznie na wątrobę. Najlepszymi akcesoriami, które umieszczane są w celu urozmaicenia życia królików są drewniane klocki i patyki, na których zwierzęta mogą ściera sobie zęby. Nigdy nie należy używać w tym celu drewna pochodzącego pochodzącego z drzew iglastych!

Zwierzęta utrzymywane w zamknięciu powinny mieć zapewnione co najmniej 4 godziny aktywności dziennie, lecz najlepiej dla zwierząt jest umieszczać je w zamknięciu tylko wtedy, kiedy nie są pod kontrolą. Idealnie jest czyścić klatkę codziennie z odchodów, a do mycia używać delikatnego mydła z ciepłą wodą. Idealna dla królików temperatura to 15-24 stopnie Celsjusza, ponieważ są narażone na udar cieplny. Zwierzęta utrzymywane w wolierach na zewnątrz, powinny mieć zapewnione cień, czysta wodę oraz schronienie przed drapieżnikami oraz niekorzystnymi warunkami pogodowymi. W tym przypadku, jeżeli używa się siatki jako podłoża, otwory nie powinny być większe niż 2,5 x 5 cm aby nie dochodziło do uszkodzenia kończyn. Preferują one niska wilgotność powietrza, przy wysokiej pojawiają się często problemy ze skórą oraz futrem. Króliki wykazują dobowy aktywność, preferują raczej popołudniowe i wieczorne spożywanie posiłków. Cechują się także koprofagią- zjadaniem własnego kału. Zjadamy jest kał nocny, zaopatrzony w śluzową otoczkę, który dostarcza im witamin, aminokwasów, mikroorganizmów oraz lotnych kwasów tłuszczowych. W mieszkaniu, w którym ma zamieszkać królik, powinno zabezpieczyć przed pogryzieniem kable elektryczne, meble oraz dywany.

Żywienie

Zwierzętom utrzymywanym w domach należy zapewnić do woli siano traw zawierających np. tymotkę, trawę preriową, stokłosę dębu. Dodatkowo dziennie powinno się im zapewnić 1 kubek liści zielonych warzyw (między innymi sałata rzymska, mlecze, botwina, pietruszka, edycja, kapusta włoska, liście gorczycy, buraków, marchwi i rzepy) oraz maksymalnie 1/4 kubka suchej karmy o wysokiej zawartości błonnika i niskiej zawartości białka. Należy uważnie czytać skład karm komercyjnych, które zwykle opierają się na mieszankach jakie podaje się królikom hodowanym w celach konsumpcyjnych, które mają zapewnić szybki przyrost masy ciała! Takie mieszanki podawane jako podstawowy pokarm powodują nie tylko problemy z otyłością, ale również problemy z przerostem zębów, które nie są dostatecznie ścierane. U dorosłych zwierząt nie należy także stosować siana lucerny, która zawiera dużą ilość białka i wapnia, ale można stosować je u zwierząt poniżej 6 miesiąca życia oraz u samic ciężarnych i karmiących. Należy także pamiętać o stopniowej zmianie diety!

Królikom należy zapewnić stały dostęp do świeżej wody, która może być podawana zarówno z poideł w formie zawieszanych, nie przeciekających butelek jak i ciężkich naczyń ustawionych na dnie klatki.