Stomatologia

Dla uzyskania pełnego zdrowia Twojego pupila, zadbaj o higienę jamy ustnej.

Usunięcie kamienia nazębnego jest to jeden z najczęściej wykonywanych zabiegów leczniczo-profilaktycznych u małych zwierząt. Zawsze obejmuje dokładne zbadanie jamy ustnej, ponieważ ponad 2/3 psów i kotów w wieku powyżej 2 lat wykazuje objawy chorób przyzębia. Widoczny na zębach kamień nazębny sam w sobie nie jest chorobą, a jedynie przejawem braku higieny i skutkiem mineralizacji płytki nazębnej oraz źródłem odoru. Prowadzi on natomiast do stanu zapalnego przyzębia, który towarzyszy długotrwałemu, nadmiernemu namnożeniu bakterii. W efekcie do nieodwracalnych zmian paradontycznych, rozluźnienia umocowania zębów i ich wypadania.

Do objawów chorobowych jamy ustnej i oznak bólu należą:

Ślinotok

Nieświeży oddech

Zadławienia i trudności w połykaniu

U kotów pogorszenie okrywy włosowej

U nas w Przychodni staramy się wszystkie usługi wykonywać na najwyższym poziomie dbając o zdrowie naszych pacjentów.


Podstawową rzeczą jest dokładne zbadanie Państwa zwierzaka:

Badania krwi (morfologia i biochemia)

Antybiotykoterapia

Odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania

1Co może się zdarzyć, jeśli nie zadbasz o stan jamy ustnej Twojego zwierzęcia?
Problemy w jamie ustnej wpływają na cały organizm, czego właściciele zwierząt często nie są świadomi. Bakterie z objętych stanem zapalnym miejsc w jamie ustnej wchodzą do krwiobiegu. Wątroba, nerki, serce i płuca są ulegają intoksykacji. Antybiotyki które stosujemy przed i po zabiegu czyszczenia zębów, mają zapobiec rozprzestrzenianiu się bakterii w strumieniu krwi i ewentualnym problemom ogólnoustrojowym.
2Czy choroby jamy ustnej są bolesne?
Nasze zwierzęta nie mogą zwerbalizować lub narzekać jak człowiek. Choroby zębów i dziąseł są ogromnie bolesne i stanowią duży dyskomfort dla pacjenta, szczególnie w zaawansowanym stadium.
3Czy to jest bezpieczne?
Wstępne badania pozwalają nam na dobranie odpowiedniego rodzaju sedacji do ogólnego stanu zdrowia pacjenta w celu zapewnienia najwyższego bezpieczeństwa zabiegu.

W celu uzyskania szczegółowych informacji zapraszamy do jednej z trzech przychodni weterynaryjnych EDEN w Opolu.