Jaszczurki

Te egzotyczne zwierzęta coraz częściej pojawiają się w domach jako nasi pupile. Przy zakładaniu hodowli warto zapoznać się dokładnie z biologią i wymaganiami dotyczącymi utrzymania nowych ulubieńców. Są to trudni pacjenci i zdecydowanie sprawdza się w ich przypadku złota zasada, że lepiej zapobiegać niż leczyć.

Oto przegląd kilku najpopularniejszych gatunków:

Kameleon

Cechą charakterystyczną tego gatunku są długi, wyrzucany do przodu język, teleskopowo umieszczone oczy oraz zdolność do zmiany koloru skóry. Jeśli decydujemy się na kilka sztuk najlepiej kupić jednego samca i kilka samic. Obecność kilku samców jednym terrarium może skończyć się walką między nimi. Pod lampą temperatura powinna wynosić 45 st. C, wilgotność 60 – 70%, 2-3 razy dziennie należy zraszać terrarium wodą dla utrzymania wilgotności. Wielkość terrarium 80x80x160 wys. Z racji dużej wysokości zbiornika konieczny oprócz zwykłego źródła ciepła (żarówka) jest kabel grzewczy zagrzebany w ściółce. Jako podłoże sprawdza się piasek. W terrarium należy umieścić rośliny, po których kameleony będą się wspinać oraz basen z wodą do kąpieli. Kameleony żywią się owadami, które chwytają posługując się swym niezwykłym językiem.

Legwan zielony

Są to roślinożerne jaszczurki, ich pożywienie powinny stanowić liście i zioła (ok. 70 %), dobrze sprawdza się mniszek lekarski, kwiaty akacji. Pozostałą część diety mogą stanowić warzywa i owoce: pomidory, brzoskwinia, banan. Nie należy podawać sałaty! W przypadku młodych osobników – do 2 lat zalecany jest dodatek ok. 15% pokarmu zwierzęcego (owady, jaja, świerszcze, szarańcza, serca wołowe). Po ukończeniu tego okresu dodatek ten należy ograniczyć do maksymalnie 2 % dziennej dawki pokarmowej. Wymagają dużego terrarium ponieważ dorosłe osobniki mogą mierzyć nawet 2 metry. By uniknąć walk między samcami najlepiej trzymać jednego samca i kilka samic. Terrarium należy zaopatrzyć w liczne gałęzie i konary, po których zwierzęta lubią się wspinać i gdzie mogą się ukryć. Ważny jest również spory zbiornik z wodą (ok. połowa terrarium), którą trzeba wymieniać nawet kilka razy dziennie. Temperatura w terrarium w granicach 25 – 30 st. C, pod promiennikiem 40 st. C. Nocą temperatura może spadać do 20 st. C. Należy zapewnić źródło promieniowania UV. Wilgotność w ciągu dnia 70-80% w nocy 90-100%.

Waran stepowy

Te duże jaszczurki charakteryzują się wydłużonym kształtem ciała i masywnym ogonem. Ich silna kończyny wyposażone są w mocne pazury. Prowadzą naziemny tryb życia osiedlając się na terenach suchych (pustynie, sawanny). Taki tez powinien być wystrój ich terrarium. Z piaszczystym podłożem i licznymi kryjówkami. Mile widziany duży basen z czystą wodą, w którym całe zwierzę będzie mogło się zanurzyć. Minimalne wymiary zbiornika to 200x100x80. Wymagają promiennika UV i 13-14 godzin dziennego światła na dobę. Temperatura w ciągu dnia 25-30 st. C, a w nocy 22-24 st. C, pod promiennikiem 40 st. C. Są to zwierzęta mięsożerne- owady, mięczaki (ślimaki), gryzonie, ryby. Młode karmimy 1 raz na dwa dni, osobniki dorosłe 1 raz na trzy dni. Jako dodatkowe źródło wapnia można podawać mielone kurze żeberka i mostki.

Gekon lamparci

Są to małe jaszczurki, nie przekraczające 15 cm dł. Prowadzą nocny tryb życia. W ciągu dnia ukrywają się pod kamieniami i w innych kryjówkach. Dobrze czują się w większej grupie, nawet do 10-15 osobników. By ograniczyć ilość bójek między samcami należy tworzyć wiele kryjówek. Wymiary terrarium na jedną parę to 50x25x25. Przy większej ilości zwierzaków zbiornik musi być proporcjonalnie większy. Idealne warunki to pustynno-skalisty wystrój z piaskowym podłożem. Jaszczurki te nie pływają więc wystarczy mały i płytki zbiornik z czystą wodą by mogły się napić. Do grzania terrarium wystarczą punktowe źródła ciepła. Wilgotność za dnia 30-40% w nocy 50 %. Karmimy je co drugi dzień - mięsożerne. Dobrze sprawdzają się owady, mysie noworodki oraz odrobina pokarmu roślinnego (truskawki, czereśnie, ananas) Przy podawaniu samych owadów trzeba pamiętać o wzbogaceniu diety w wapń – najlepiej spryskać pokarm wodą i posypać preparatami wapniowymi by się przylepiły do ich powierzchni. Młode karmimy małymi owadami. Tak jak w przypadku innych jaszczurek ważny jest promiennik UV.

Przyczyną większości chorób jaszczurek są błędy hodowlane!

  1. Zły dobór karmy
  2. Przechłodzenie
  3. Przegrzanie
  4. Nieodpowiednia wilgotność
  5. Nieodpowiednio dobrany czas świetlny
  6. Zbyt duże zagęszczenie zwierząt
  7. Zbyt małe terrarium
  8. Brudna woda w zbiorniku

Zanim zdecydujesz się kupić jaszczurkę poczytaj na jej temat czy to odpowiedni towarzysz dla ciebie!