Jaszczurki
Te egzotyczne zwierzęta coraz częściej pojawiają się w domach jako nasi pupile. Przy zakładaniu hodowli warto zapoznać się dokładnie z biologią i wymaganiami dotyczącymi utrzymania nowych ulubieńców. Są to trudni pacjenci i zdecydowanie sprawdza się w ich przypadku złota zasada, że lepiej zapobiegać niż leczyć.
Oto przegląd kilku najpopularniejszych gatunków:
Kameleon
Cechą charakterystyczną tego gatunku są długi, wyrzucany do przodu język, teleskopowo umieszczone oczy oraz zdolność do zmiany koloru skóry. Jeśli decydujemy się na kilka sztuk najlepiej kupić jednego samca i kilka samic. Obecność kilku samców jednym terrarium może skończyć się walką między nimi. Pod lampą temperatura powinna wynosić 45 st. C, wilgotność 60 – 70%, 2-3 razy dziennie należy zraszać terrarium wodą dla utrzymania wilgotności. Wielkość terrarium 80x80x160 wys. Z racji dużej wysokości zbiornika konieczny oprócz zwykłego źródła ciepła (żarówka) jest kabel grzewczy zagrzebany w ściółce. Jako podłoże sprawdza się piasek. W terrarium należy umieścić rośliny, po których kameleony będą się wspinać oraz basen z wodą do kąpieli. Kameleony żywią się owadami, które chwytają posługując się swym niezwykłym językiem.
Legwan zielony
Są to roślinożerne jaszczurki, ich pożywienie powinny stanowić liście i zioła (ok. 70 %), dobrze sprawdza się mniszek lekarski, kwiaty akacji. Pozostałą część diety mogą stanowić warzywa i owoce: pomidory, brzoskwinia, banan. Nie należy podawać sałaty! W przypadku młodych osobników – do 2 lat zalecany jest dodatek ok. 15% pokarmu zwierzęcego (owady, jaja, świerszcze, szarańcza, serca wołowe). Po ukończeniu tego okresu dodatek ten należy ograniczyć do maksymalnie 2 % dziennej dawki pokarmowej. Wymagają dużego terrarium ponieważ dorosłe osobniki mogą mierzyć nawet 2 metry. By uniknąć walk między samcami najlepiej trzymać jednego samca i kilka samic. Terrarium należy zaopatrzyć w liczne gałęzie i konary, po których zwierzęta lubią się wspinać i gdzie mogą się ukryć. Ważny jest również spory zbiornik z wodą (ok. połowa terrarium), którą trzeba wymieniać nawet kilka razy dziennie. Temperatura w terrarium w granicach 25 – 30 st. C, pod promiennikiem 40 st. C. Nocą temperatura może spadać do 20 st. C. Należy zapewnić źródło promieniowania UV. Wilgotność w ciągu dnia 70-80% w nocy 90-100%.
Waran stepowy
Te duże jaszczurki charakteryzują się wydłużonym kształtem ciała i masywnym ogonem. Ich silna kończyny wyposażone są w mocne pazury. Prowadzą naziemny tryb życia osiedlając się na terenach suchych (pustynie, sawanny). Taki tez powinien być wystrój ich terrarium. Z piaszczystym podłożem i licznymi kryjówkami. Mile widziany duży basen z czystą wodą, w którym całe zwierzę będzie mogło się zanurzyć. Minimalne wymiary zbiornika to 200x100x80. Wymagają promiennika UV i 13-14 godzin dziennego światła na dobę. Temperatura w ciągu dnia 25-30 st. C, a w nocy 22-24 st. C, pod promiennikiem 40 st. C. Są to zwierzęta mięsożerne- owady, mięczaki (ślimaki), gryzonie, ryby. Młode karmimy 1 raz na dwa dni, osobniki dorosłe 1 raz na trzy dni. Jako dodatkowe źródło wapnia można podawać mielone kurze żeberka i mostki.
Gekon lamparci
Są to małe jaszczurki, nie przekraczające 15 cm dł. Prowadzą nocny tryb życia. W ciągu dnia ukrywają się pod kamieniami i w innych kryjówkach. Dobrze czują się w większej grupie, nawet do 10-15 osobników. By ograniczyć ilość bójek między samcami należy tworzyć wiele kryjówek. Wymiary terrarium na jedną parę to 50x25x25. Przy większej ilości zwierzaków zbiornik musi być proporcjonalnie większy. Idealne warunki to pustynno-skalisty wystrój z piaskowym podłożem. Jaszczurki te nie pływają więc wystarczy mały i płytki zbiornik z czystą wodą by mogły się napić. Do grzania terrarium wystarczą punktowe źródła ciepła. Wilgotność za dnia 30-40% w nocy 50 %. Karmimy je co drugi dzień - mięsożerne. Dobrze sprawdzają się owady, mysie noworodki oraz odrobina pokarmu roślinnego (truskawki, czereśnie, ananas) Przy podawaniu samych owadów trzeba pamiętać o wzbogaceniu diety w wapń – najlepiej spryskać pokarm wodą i posypać preparatami wapniowymi by się przylepiły do ich powierzchni. Młode karmimy małymi owadami. Tak jak w przypadku innych jaszczurek ważny jest promiennik UV.
Przyczyną większości chorób jaszczurek są błędy hodowlane!
- Zły dobór karmy
- Przechłodzenie
- Przegrzanie
- Nieodpowiednia wilgotność
- Nieodpowiednio dobrany czas świetlny
- Zbyt duże zagęszczenie zwierząt
- Zbyt małe terrarium
- Brudna woda w zbiorniku
Zanim zdecydujesz się kupić jaszczurkę poczytaj na jej temat czy to odpowiedni towarzysz dla ciebie!